top of page
Search

Pathway divers shine at Aquatics GB Elite Junior Diving Championships




April 15, 2024

It was a successful four days for Swim England’s pathway divers at the Aquatics GB Elite Junior Diving Championships with the young athletes collecting more than 40 medals at the Sandwell Aquatics Centre.


Athletes from Team Y, Team Z and the Diploma in Sporting Excellence programme were amongst those to enter the competition in Birmingham, which took place from Thursday 11 to Sunday 14 April.


The competition featured athletes aged between nine and 18, split into three age categories where 23 national titles were on the line at the home of the 2022 Commonwealth Games.


Youngster Imogen Poole won two golds and a silver in the individual Group C events.

Southampton’s Poole was one of the most decorated divers of the competition after she also teamed with Southend’s Alice Murphy to take Girls 9-13 3m Synchronised Springboard silver behind Sheffield duo Izzy Diacon and Willow Kesteven-McGrath.


Bryn James competing at his final Elites, secured a silver and bronze in his two individual events, while Lily Chandler managed a Bronze in her individual and Gold in synchro platform, teaming up with Libby Duke from Edinburgh.


Elite debutant Harry King dived amazingly for a Bronze in his platform event, while fellow debutant Ella Swete teamed up with Plymouth diver Isla Applin to take bronze in their synchro event.


Check out all the medallists from the Championships with our medal roll of honour below or you see the full results here


Aquatics GB Elite Junior Diving Championships 2024 Roll of Honour (SDA Divers in Red)


Group A Boys:

1m Final

  1. Todd Geggus, Southend Diving, 475.40

  2. Noah Penman, Aberdeen Diving Club, 459.05

  3. Bryn James, Southampton Diving Academy, 448.55

3m Final

  1. Todd Geggus, Southend Diving, 546.30

  2. Oscar Willcox, City of Sheffield Diving Club, 505.95

  3. Oliver Heath, Plymouth Diving Club, 504.00

Platform Final

  1. Hamish Patel, Dive London, 485.00

  2. Bryn James, Southampton Diving Academy, 476.55

  3. Archie Biggin, City of Sheffield Diving Club, 476.25

Group A Girls:

1m Final

  1. Libby Duke, Edinburgh Diving Club, 385.50

  2. Amy Wright, City of Leeds Diving Club, 373.40

  3. Amelie Underwood, Plymouth Diving Club, 371.40

3m Final

  1. Amy Wright, City of Leeds Diving Club, 419.60

  2. Amelie Underwood, Plymouth Diving Club, 401.80

  3. Libby Duke, Edinburgh Diving Club, 388.35

Platform Final

  1. Hannah Newbrook, Dive London, 393.40

  2. Libby Duke, Edinburgh Diving Club, 380.95

  3. Lily Chandler, Southampton Diving Academy, 347.35

Group B Boys:

1m Final

  1. Robbie Wood, City of Sheffield Diving Club, 368.70

  2. Simeon Greig, City of Sheffield Diving Club, 356.55

  3. Finn McFarlane, Cambridge Dive Team, 337.70

3m Final

  1. Simeon Greig, City of Sheffield Diving Club, 403.15

  2. Sebastian Willcox, City of Sheffield Diving Club, 379.70

  3. Finn McFarlane, Cambridge Dive Team, 377.30

Platform Final

  1. Simeon Greig, City of Sheffield Diving Club, 375.95

  2. Sebastian Willcox, City of Sheffield Diving Club, 374.90

  3. Robbie Wood, City of Sheffield Diving Club, 364.15

Group B Girls:

1m Final

  1. Skye Fisher-Eames, Dive London, 314.60

  2. Phoebe Morgan, Dive London, 311.45

  3. Siena Rae Mills, Dive London, 297.55

3m Final

  1. Skye Fisher-Eames, Dive London, 336.35

  2. Caitlyn Coster, Dive London, 333.70

  3. Lexie Clarke, Dive London, 321.45

Platform Final

  1. Skye Fisher-Eames, Dive London, 328.30

  2. Kate Gardner, City of Leeds Diving Club, 301.85

  3. Emma Mansfield, Southen Diving, 290.25

Group C Boys:

1m Final

  1. Joshua Saxton, Dive London, 292.80

  2. Ralph Airey, City of Leeds Diving Club, 267.10

  3. Samuel Tomisson, Aberdeen Diving Club, 261.70

3m Final

  1. Felix Wheeler, City of Leeds Diving Club, 335.20

  2. Joshua Saxton, Dive London, 331.55

  3. Samuel Tomisson, Aberdeen Diving Club, 317.95

Platform Final

  1. Joshua Saxton, Dive London, 276.55

  2. Ralph Airey, City of Leeds Diving Club, 255.15

  3. Harry King, Southampton Diving Academy, 238.80

Group C Girls:

1m Final

  1. Jameelah Eakin, Edinburgh Diving Club, 281.85

  2. Imogen Poole, Southampton Diving Academy, 276.45

  3. Alice Murphy, Southend Diving, 259.15

3m Final

  1. Imogen Poole, Southampton Diving Academy, 335.95

  2. Jameelah Eakin, Edinburgh Diving Club, 329.20

  3. Izzy Diacon, City of Sheffield Diving Club, 311.90

Platform Final

  1. Imogen Poole, Southampton Diving Academy, 288.20

  2. Jameelah Eakin, Edinburgh Diving Club, 263.90

  3. Willow Kesteven-McGrath, City of Sheffield Diving Club, 261.00

Boys 14-18 3m Synchronised:

  1. Sebastian Willcox and Robbie Wood, City of Sheffield Diving Club, 258.00

  2. Connor Lano and Todd Geggus, Southend Diving, 237.96

Girls 14-18 3m Synchronised:

  1. Katie Martin and Maia Pearson, Plymouth Diving Club, 224.28

  2. Kitty Smith and Nancy Trew, Dive London, 220.95

  3. Amelie Underwood and Caitlyn Coster, Plymouth Diving Club and Dive London, 219.99

Girls 9-13 3m Synchronised:

  1. Izzy Diacon and Willow Kesteven-McGrath, City of Sheffield Diving Club, 205.41

  2. Imogen Poole and Alice Murphy, Southampton Diving Academy and Southend Diving, 200.64

  3. Ella Swete and Isla Applin, Southampton Diving Academy and Plymouth Diving Club, 148.92

Boys 14-18 Synchronised Platform:

  1. Noah Bartle and Archie Biggin, City of Sheffield Diving Club, 235.11

Girls 14-18 Synchronised Platform:

  1. Lily Chandler and Libby Duke, Southampton Diving Academy and Edinburgh Diving Club, 227.37

  2. Francesca Probert and Alice Billton, Southend Diving, 224.10

  3. Scarlet D’Mellow and Jessica Nearn, Edinburgh Diving Club, 194.88

留言


bottom of page